Już za kilka dni PZJ wybiera nowego prezesa, zarząd i pozostałe władze. Mam nadzieję, że wybory doprowadzą do integracji podzielonego środowiska jeździeckiego, do odbudowy Związku, który nie tylko powinien zadbać o materialny rozwój polskiego jeździectwa, polskiej hodowli, ale również promować w środowisku wysokie standardy moralne, oparte o polski etos rycerski i kawaleryjski. Cele te  realizował zarząd, którym kierował Marcin Szczypiorski. Osobiście żałuję, że nie udało się namówić Marcina do kandydowania.

Firma Polish Prestige, od samego początku postawiła na współpracę ze Związkiem i dla Związku. Nic dziwnego bo przecież właśnie członkowie Związku pracowali w tej firmie i budowali jej sukces. Sławek Wiszniowski, Marek Bojarski, Rafał Przedpełski byli inicjatorami pomysłu „wprowadzenia koni na Torwar”.  Mało już dziś kto pamięta, ale Św. Mikołaj KONNY w 2001 r. to była pierwsza impreza jeździecka w tej hali, i od razu międzynarodowa, z bogatym programem towarzyszącym. Tylko Sławek i Marek wiedzą ile trzeba było pokonać trudności technicznych, jak trzeba było walczyć o sponsorów, a często stawić czoła niesprawiedliwej krytyce „środowiska”.  To właśnie podczas Św. Mikołaja KONNEGO poświęcony został w 2002 r. sztandar PZJ. Ceremonii, w obecności prezesa Marcina Szczypiorskiego, dokonał JE biskup pułkownik Tadeusz Płoski, który w 2010 r. poległ w katastrofie smoleńskiej.

Nie sposób wymienić wszystkich związków Polish Prestige z PZJ. Wystarczy, że wspomnę Hippica Pro Patria – Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Ojczystej Kultury, Tradycji i Gospodarki poprzez Jeździectwo. Wśród pomysłodawców i członków założycieli znaleźli się m.in. : Marcin Szczypiorski , Andrzej Stasiowski, Radosław Wiszniowski, Marek Bojarski, Rafał Przedpełski. Sam nazwa stowarzyszenia mówi o tym, po co stowarzyszenie zostało powołane. Byliśmy i nadal jesteśmy przekonani, że jeździectwo właśnie ma do zaoferowania całemu polskiemu społeczeństwu wartości, które na świecie mieszczą się w pojęciu „przemysłu konnego”. Idea ta promowana była na 3 konferencjach międzynarodowych, po których zostały publikacje: „Koń zwierzę z  przyszłością”, „Konie dają pracę” i „Koń w turystyce i agroturystyce”.

Były inne imprezy organizowane wspólne, a właściwie organizowane przez Polish Prestige pod patronatem i dla PZJ i PZHK:  Hippica Varsovia, Dzień Dziecka i Kucyka, Konie w Wilanowie, Wielka Parada Kawalerii. Wszystkie one miały pionierski charakter. We wszystkich trzeba było pokonać nowe wyzwania techniczne i organizacyjne, z którymi znakomicie dawali sobie radę Marek Bojarski i Sławek Wiszniowski.

Warto wspomnieć, że to właśnie środowisko Polish Prestige, a konkretnie Sławek Wiszniowski, Marek Bojarski i Rafał Przedpełski, przywróciło do życia „Konia Polskiego”, czasopisma, które pod redakcją Marka Szewczyka, przez kilka lat było jedynym nośnikiem idei, które wyznajemy do dziś. Idee te, zawarte są w pracy „Narodowy Program Hodowli Koni i Jeździectwa”, opracowanym przez zespół Marcin Szczypiorski, Andrzej Stasiowski, Radosław Wiszniowski, Marek Grzybowski. Program przedstawiony został ANR przez stowarzyszenie Hippica Pro Patria  w 2009 r. podczas dyskusji o przyszłości polskiej hodowli. Został odrzucony przez ANR i MRiRW, pozostaje jednak nadal aktualny i jest przeze mnie przedstawiany na forum Rady ds. Hodowli Koni, powołanej przez ministra Krzysztofa Jurgiela.

Życzę obradom zjazdu PZJ dobrego wyboru. Chciałbym aby nowy zarząd nadal korzystał z doświadczenia i  klasy dawnych działaczy, jak Marcin Szczypiorski, Krzysztof Tomaszewski, Radosław Wiszniowski, Marek Bojarski, Hubert Szaszkiewicz. Dla polskiego jeździectwa i dla Polski niezbędny jest powrót do korzeni. Symbolem tego powrotu mógłby być powrót do starego, dostojnego logo, które niepotrzebnie zamienione zostało na komercyjny „haczyk na ryby”.

Marek Grzybowski

ps. Tutaj link do artykułu „Przemysł Konny – wartości jeździectwa”. Nie pamiętam już gdzie go opublikowałem, a także prezentacja, którą wygłosiłem, na ostatniej  konferencji Hippica Pro Patria. To jest ciężki plik i trzeba trochę poczekać aby się otworzył w Power Point .