Mam  już z górą 70 lat. To wiek, w którym przychodzi czas na wspomnienia.  Na tym blogu  wspominam ludzi, konie, i zdarzenia, w których brałem udział w ciągu ponad 40 lat mojej pracy dla środowiska hodowców i użytkowników koni.  Wspomnienia to jednak nie  wszystko. Ważniejsze od wspomnień są marzenia i nieustająca nadzieja na ich realizację.

Moim marzeniem jest powstanie w Polsce  wielkiej hodowli koni, wygrywającej konkurencję z hodowlą niemiecka, holenderską, francuską i każdą inną. Marzy mi się, że polski sport jeździecki i wyścigowy będzie odgrywał wiodąca rolę na świecie, w oparciu o wyhodowane w Polsce konie. Wierzę, że polski przemysł konny zapewni Polsce tysiące miejsc pracy, przyczyni się do rozwoju obszarów wiejskich i podmiejskich, a powrót do wartości które niesie polskie jeździectwo wierne tradycji rycerskiej  i kawaleryjskiej  przyczyni  się do moralnego odrodzenia społeczeństwa.

Czy to jest możliwe?

Tak, to jest możliwe pod pewnymi warunkami. Od wielu lat z przyjaciółmi, którzy podzielają moje poglądy, staram się docierać do wszystkich możliwych decydentów politycznych, aby ich przekonywać  do oczywistych wydaje się spraw. Na razie efektów nie widać , ale ponoć kropla drąży skałę.  Ten blog jest między innymi po to aby wywołać  dyskusję na temat przyszłości polskiej hodowli i polskiego jeździectwa. Liczę, że zainteresuje Was ten temat.

W roku 1994 opublikowałem w Koniu Polskim cykl artykułów pod wspólnym tytułem „Koń a  sprawa polska – moja kronika aukcji w Janowie” .  Artykuły te były zapisem  mojej 20-letniej przygody (1972 -1992) związanej z budowaniem aukcji w Janowie i zdobywaniem dla Polski światowych rynków zbytu. Łączyłem w ten sposób swoje wykształcenie ( handel zagraniczny) z pasją do koni i podziwem dla polskiej hodowli.  W istocie była to praca dla Polski. Moje późniejsze zaangażowanie w obronę państwowych stadnin i stad przed prywatyzacją,  to dalszy ciąg tej pracy, którą traktuję jak misję, misję która nadal trwa. Dlatego ten blog nosi tytuł „Koń a sprawa polska”.

Proszę obejrzeć  materiał video, umieszczony na Youtube    dzięki uprzejmości  Moniki Luft  www.polskiearaby.com . Jest to video clip z roku 1985, stworzony we współpracy z amerykańską ekipą telewizyjną dla promocji janowskiej aukcji i polskiej hodowli.  Film pokazuje wiele zasłużonych osób, których już nie ma wśród nas, a także radość pracy dla Polski, pomimo siermiężnych czasów PRL-u, w których przyszło nam działać.  Krótki wywiad ze mną jest rozwinięciem  tematu.