„Prawda was wyzwoli” – powiedział Ktoś ważny w moim życiu. Wychowałem się w rodzinie, w której kłamstwo uznawane było za zło, bo jeśli prawda wyzwala, to zgodnie z logiką, kłamstwo zniewala. A kto z nas Polaków, dobrowolnie godzi się na zniewolenie?  Dziś, jesteśmy przywaleni ogromem informacji, mnogością faktów, „faktów medialnych”, sprzecznych narracji. Co jest prawdą, kto kłamie i dlaczego? Trudno to rozpoznać. Ja proponuję prosty test – test zdrowego rozsądku.

Odpowiedz sobie na pytanie, czy zgadzasz się z twierdzeniami poniżej? TAK lub NIE

  1. Rodzina jest związkiem kobiety i mężczyzny, uprzywilejowanym w społeczeństwie dlatego, bo jest jedyną gwarancją trwania i rozwoju ludzkiej cywilizacji. Tzw. „związki jednopłciowe” nie są rodziną ex definitione.
  2. Płeć jest zdefiniowana genetycznie i człowiek nie ma możliwości jej wyboru. Są tylko dwie płci: żeńska i męska, wszystko inne jest zaburzeniem tożsamości płciowej, które można i powinno się leczyć.
  3. Życie ludzkie podlega ochronie od poczęcia do naturalnej śmierci. Tzw. „aborcja” nigdy nie jest OK, nie jest też „prawem kobiety”, lecz zawsze jest dramatyczną decyzją zabicia człowieka.
  4. Wychowanie dziecka jest niezbywalnym prawem i obowiązkiem rodziny. Zdrowie psychiczne i fizyczne społeczeństwa zależy od tego czy chłopcy są wychowywani na przyszłych odpowiedzialnych ojców, a dziewczynki na przyszłe czułe i troskliwe matki.

Odpowiedzi:

– Jeśli na którekolwiek z powyższych stwierdzeń odpowiedziałeś NIE, przykro mi, oblałeś test. Żyjesz w bańce medialnej, z której trudno ci się wydostać. Ale nie martw się. Zrób ten test za rok, dwa, pięć… Być może udzielisz innych odpowiedzi, bo ideologie przemijają, a zdrowy rozsądek jest wieczny.

– Jeśli na którekolwiek z powyższych stwierdzeń odpowiedziałeś TAK, ale… oznacza, że łatwo poddajesz się manipulacji. Rozmawiaj z ludźmi spoza swojego środowiska, najlepiej z tymi „mniej wykształconymi, z małych miast i wsi”, bo oni najczęściej zachowali jeszcze zdrowy rozsądek i tzw. „chłopski rozum”.

– Jeśli zgodziłeś się ze wszystkimi stwierdzeniami, gratuluję, zdałeś test i kierujesz się w życiu zdrowym rozsądkiem. Jeśli więc spotykasz się wypowiedziami, informacjami i twierdzeniami mediów, polityków, celebrytów, osób opiniotwórczych, profesorów i innych „autorytetów”, o których wiesz, że obrażają twój zdrowy rozsądek, to im nie wierz w żadnej sprawie, i z góry zakładaj, że kłamią we wszystkim. Przynajmniej, dopóki nie sprawdzisz informacji u innych źródeł.